Jesteś tutaj

Polska ma potencjał zostania liderem wśród europejskich partnerów Chin

Polski Minister Spraw Zagranicznych wraz z polską delegacją przebywa od soboty 23 kwietnia na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Powrót do Polski planowany jest na dzień 27 kwietnia 2016.

W Chengdu, stolicy prowincji Syczuan, minister  Witold Waszczykowski spotkał się z przedstawicielami władz, wizytował terminal przeładunkowy linii kolejowej, łączącej Chiny z Polską oraz odwiedził nowo otwarty Konsulat Generalny RP.

W rozmowie z najważniejszym politykiem prowincji Syczuan, sekretarzem KPCh Wang Dongmingiem, minister Waszczykowski podkreślił, że Polska ma potencjał, by stać się ważnym partnerem chińskiej inicjatywy „Pasa i Szlaku”. - Zależy nam na przyspieszeniu rozwoju gospodarczego Polski, dlatego z moją pierwszą wizytą w Azji udałem się do Chin, które, jak wiadomo, są obecnie najbardziej dynamiczną potęgą gospodarczą całego kontynentu - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Minister Waszczykowski złożył także wizytę w Centrum Logistycznym w Qingbaijiang, dzielnicy Chengdu. Ten kolejowy terminal przeładunkowy obsługuje regularne połączenie towarowe na trasie Łódź-Chengdu. Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję na wzrost liczby rodzimych przedsiębiorstw eksportujących tą drogą polskie produkty do Chin. Obecnie koleją z Łodzi do terminalu Qingbaijiang dostarczana jest głównie Polska żywność. - Bezpośrednie połączenie kolejowe między Łodzią a Chengdu jest doskonałą bazą dla dalszego rozkwitu stosunków handlowych między naszymi krajami – podkreślił szef polskiego MSZ.

Wizytę w Chinach minister Waszczykowski będzie kontynuował w Pekinie, gdzie spotka się z wiceprzewodniczącym ChRL Li Yuanchao, ministrem spraw zagranicznych Chin Wang Yi, a także kierownictwem Państwowej Komisji Rozwoju i Reform.

Ministrowi Waszczykowskiemu w podróży do Chin towarzyszą przedstawiciele innych resortów: Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, a także PAIIZ i PLL LOT.

W Chengdu wśród członków polskiej delegacji był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

źródło: MSZ,